Aktuálně dobré i nedobré

V této rubrice vás chceme průběžně informovat o tom, co se v současné době může dít na našich krásných horách. Dobré i to zlé. Abychom měli vždy na paměti, že náš život je opravdu křehký  a měli bychom si ho umět prožít i vážit!

15. května  2021

I aktivní sportovci se nemusí vždy vrátit bez úhony domů

Velmi složitý transport zraněného 29 letého muže z nepřístupného terénu mají za sebou horští záchranáři z Jeseníků. Muž si  při výletě v údolí Bílé Opavy poranil koleno. Zranění mu znemožnilo jakýkoliv pohyb a bylo nutné ho co nejdříve dostat do nemocnice. Přesun zraněného muže k transportnímu vozu z místa, kde došlo ke zranění,  byl velmi obtížný  a složitý terén záchranáře opravdu hodně  potrápil. Velkou pomoc jim proto přinesla náhodná přítomnost  dvou vojáků, kteří tou dobou byli v Jeseníkách na rehabilitačním pobytu a kteří jim se záchranou zraněného velmi pomohli.

Vždy buďte připraveni na možné nesnáze. Pokud možno choďte na horské túry minimálně ve dvou! 

Více na: Velmi složitý transport z údolí Bílé Opavy | Aktuality | Horská služba ČR (horskasluzba.cz)

 

 

 

2. března 2021

Pojďte s námi do přírody!

To je nová iniciativa Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Ukazuje, že letošní dovolenou lze příjemně strávit také při výletech naší krajinou!

Níže uvedená stránka přináší výběr zajímavých tipů na výlet do chráněných krajinných oblastí i do jiných chráněných území. Příroda je v nich zachovalá a rozmanitá také proto, že je o ni pečlivě staráno:

Pojďte s námi do přírody (arcgis.com)

1. února 2021

Dispečink Horské služby v Jeseníkách přijal výzvu na záchranu skialpinistky, která si poranila dolní končetinu.

Dva skialpinisté středních let (žena s mužem) lyžovali ve volném terénu na okraji lavinového katastru Velkého kotle v Jeseníkách. Nejenom, že riskovali svoje životy, ale i životy záchranářů.

Vzhledem k podmínkám a nemožnosti rychlého transportu zasahující členové Horské služby požádali o spolupráci Leteckou záchrannou službu. Kvůli nedostupnosti vrtulníku v Ostravě a Olomouci musela přiletět z Hradce Králové.

 

zdroj: Záchrana skialpinistky ve Velkém Kotli | Aktuality | Horská služba ČR (horskasluzba.cz)

17. ledna 2021

Jeseníky varují: Nebivakujte v extrémních podmínkách!

Zimní bivakování je oblíbený způsob adrenalinového vypětí. V extrémních podmínkách je to také ale i projev nerozvážného chování často doprovázeného nezodpovědným přístupem k nebezpečí, které zúčastněným hrozí, a také k práci členů Horské služby, kteří pak postižené zachraňují. Více na: Jeseníky varují: Nebivakujte v extrémních podmínkách! | Tiskové zprávy | Horská služba ČR (horskasluzba.cz)

15. ledna 2021

Pád laviny s tragickým koncem

Kolem jedné hodiny odpolední sjela v oblasti Velkého kotle lavina, která zasypala jednoho ze tří alpinistů, kteří se tam zrovna pohybovali.
Pohyb je ale v této lokalitě zakázaný, v zimním období právě z důvodu možného uvolnění laviny. Pád této laviny bohužel způsobil smrt člověka. Více na:  Pád laviny s tragickým následkem | Tiskové zprávy | Horská služba ČR (horskasluzba.cz)