Aktuálně dobré i nedobré

V této rubrice vás chceme průběžně informovat o tom, co se v současné době může dít na našich krásných horách. Dobré i to zlé. Abychom měli vždy na paměti, že náš život je opravdu křehký  a měli bychom si ho umět prožít i vážit!

7. února 2023

Extrémní počasí přineslo v Jeseníkách velmi složitý víkend pro turisty i záchranáře

Hned několik velmi komplikovaných zásahů absolvovala o víkendu 4.-5. února Horská služba Jeseníky. Šlo o čtyři mnohahodinové zásahy v terénu, kdy bylo potřeba zachraňovat turisty u těžko přístupného terénu s velkým množstvím sněhu, v polomech, při pocitové teplotě kolem -20 stupňů a jednou také v průběhu sněhové bouře. 

Bohužel ne všechny záchranářské akce končí tak dobře jako tyto. V případě extrémního počasí je na místě zvážení plánováníé túr a někdy je prospěšnější zůstat doma a nevystavovat ohrožení sebe a následně ani záchranáře!

Více na: Extrémní počasí přineslo v Jeseníkách velmi složitý víkend pro záchranáře i turisty | Tiskové zprávy | Horská služba ČR (horskasluzba.cz)

 

Pohodové Vánoce a úspěšný rok

Drazí přátelé,

přejeme všem pohodové vánoční svátky, příjemně prožitý čas s rodinou a svými blízkými, vzpomínku na Ty , které jsme měli rádi,  a také splněná veškerá vaše přání. Ať se příští rok daří!

Občanský spolek Společně obětem hor

27. srpna 2022

IX. svíce

Jako každý rok, i letos se poslední sobotu v srpnu u Památníku na Červenohorském setkali setkali pozůstalí, přátelé, známí, rodina i jen procházející návštěvníci, aby v klidu a o samotě uctili památku obětí hor, zapálil svíčku, vzpomněli... a také si poté popovídali s ostatními a občerstvili se u společného ohně. Počasí se dopoledne připodobnilo náladě "letních dušiček", aby se dopoledne sladilo s náladou družně se bavících účastníků.

Děkujeme všem za jejich přízeň!

 

 

26. července 2022

Pro turistu letěl do údolí Bílé Opavy vrtulník

Údolí Bílé Opavy je krásné, ale může být i zrádné. Turista po pádu z výšky zhruba dvou metrů skončil v říčním korytě a v několikaminutovém bezvědomí. Silně se totiž udeřil do hlavy.  Na místo vyrazili dva horští záchranáři a letecká záchrana z Ostravy.  Postižený po ošetření už komunikoval, ale byl dezorientovaný. Na hlavě měl silně krvácející tržnou ránu od čela až po temeno a stěžoval si na bolest v oblasti hrudníku a ramene. 

Pokud se vydáte do Údolí Bílé Opavy, zvažte, jako trasu zvolíte. Modrá trasa je jednodušší, žlutá složitější. I když je žlutá zřejmě o trochu atraktivnější, je potřeba na ni skutečně dávat velký pozor. Rozhodně zvolte dobrou turistickou obuv. Dávejte na sebe nejen na horách pozor!

Více na: Pro turistu letěl do údolí Bílé Opavy vrtulník | Aktuality | Horská služba ČR (horskasluzba.cz)

11. června 2022

Nátěr Památníku

V sobotu 11. června 2022 dostal Památník kompletně nový kabát. Vděčí za to klukům hasičským z Javorníku, kteří si na tuto příležitost přivezli svoji plošinu, spoustu žebříků, chuť do práce a dobrou náladu! S některými přijeli i rodinní příslušníci nebo jejich známí, kteří se také chopili přípravy teplých pokrmů a přísunu tekutin horlivým natěračům!

Nejstarší člen, starosta hasičů pan Till, pečlivě a uváženě míchal barvy a spravedlivě odměřoval každému do připravené nádobky se štětcem. Tedy se nemohlo stát, aby barva přebyla či chyběla.

Památník byl natřen od střechy až k základům a má zase na pár let o svěží vzhled postaráno! 

Všem velký dík!

Tady jen pár fotografií, další najdete ve fotogalerii:

 

6. června 2022

Svatební obřad 

Památník byl postaven na památku těch, kteří v horách svůj život zanechali. Toto místo však, stejně tak jako stavby kostelů nebo kaplí, svým posláním oslovuje ty milovníky přírody se srdcovým vztahem k našim horám, kteří zde chtějí stvrdit svůj životní závazek, třeba s příslibem početí životů nových. U Památníku proběhl již druhý svatební obřad, při kterém si 6. června roku 2022 tentokrát Nicole & Kevin McBrearty řekli své ANO.

Z obřadu nám se svým svolením poskytli pár svatebních fotografií (pár tady a více ve fotogalerii):

18. května 2022

Reportáž moravskoslezské regionální televize Polar

Moravskoslezská regionální televize Polar 18. května zveřejnila reportáž, kterou natočila se synem zakladatele památníku, Karlem Švédou. Reportáž přibližuje smysl Památníku, jeho odkaz a poselství. Na reportáž se můžete podívat zde:

rz_bruntal_220518_pamatnik_obetem_hor_na_cervenohorskem_sedle_hq.mp4 (49163970)

Zdroj: Památník obětem hor inicioval a vybudoval na svahu nad Červenohorským sedlem milovník Jeseníků pan Karel Švéda | Celý MS kraj | Zprávy | POLAR TV

2. února 2022

Záchrana špatně oblečených turistů

Mladý pár se v neděli vydal na túru z Ovčárny po hřebeni k přehradě Dlouhé stráně. Zcela vysílené je zachraňovali členové HS z několika stanic. Podcenili zásady bezpečného pohybu v horách, neměli aplikaci Záchranka v mobilech, neseznámili se s aktuálními výstrahami. Byli naprosto nedostatečně oblečeni, obuti a vybaveni.

více: Záchrana špatně oblečených turistů | Tiskové zprávy | Horská služba ČR (horskasluzba.cz)

 

16. ledna 2022

Pozůstalé obětí pomáhá hledat i Blesk.cz

V roce 1950, 27. února ráno,  spadlo u Vysoké hole dopravní letadlo Dakota s 27 cestujícími a čtyřmi čeny posádky. Kvůli špatnému počasí ztratilo směr. Celkem pět lidí při této nehodě zemřelo. Rodinu jedné z obětí, pana Jana Klody,  pomohl nyní najít i deník Blesk.  Jeho vnučka Kateřina je rozhodnutá, že nechají vyrobit vzpomínkovou plaketu, kterou v srpnu při příležitosti pravidelné vzpomínkové akce instalují v památníku.

více: Památník v Jeseníkách: Karel Švéda hledá další oběti hor | Blesk.cz

28. srpna 2021

VIII. svíce

28. srpna proběhlo již osmé setkání pozůstalých obětí, členů spolku Společně obětem hor i dalších příznivců horských túr a milovníků Jeseníků. Společně zapálili svíčky v Památníku, poseděli u ohně a občerstvení a popovídali si o tom, co se během roku událo i jak každého z nich zasahuje současná situace v obecném dění. Povídání i vzpomínky se však nevyvíjely jen ve smutečním duchu, na řadu přišel také humor a dobrá nálada. Zejména členové Sboru dobrovolných hasičů Javorník, kteří přišli uctít památku svého kamaráda, udržovali atmosféru v přátelském duchu, tak, jak to on míval rád.

Také za jejich aktivní asistence, spousty dobrých odborných rad a analytických odhadů byly na kapličce provedeny další drobné úpravy. 

21. srpna 2021

Další smrtelná nehoda na Jesenicku

V lokalitě přírodní památky Vodopády Stříbrného potoka, která se nazývá také Nýznerovské vodopády, se zřítila ze skály třiatřicetiletá turistka. Se svým kamarádem se chystali nocovat na místním odpočívadle, když se ve večerních hodinách, již po setmění, vzdálila  a následně z nezjištěných příčin zřítila z výšky 14 metrů do koryta potoka. Utrpěla zranění neslučitelné se životem.

Více na:  Turistka na Jesenicku vyrazila za tmy k vodopádům. Zřítila se a zemřela - Novinky.cz

Buďte obezřetní! Nezapomínejte, že okolí kolem potoků, říček, vodopádů bývá navlhké a kameny či skály kluzké. Váš pohyb v takových lokalitách musí být o to opatrnější. Vždy se napřed ujistěte, že každý váš krok bude bezpečný. A opět se snažte dodržovat pravidlo, že pokud se budete kamkoli přesunovat, tak minimálně ve dvojicích. I odskočení na vykonání potřeby by mělo být kontrolované, zvláště při snížené viditelnosti. Pokud  jste se svým druhem zrovna nepohodli, potlačte v sobě nevoli a túru po horách s ním dokončete. Život je vždy důležitější!

4. srpna  2021

Ztratil se při sběru borůvek

Neskutečný výkon podal muž  ze Slovenska, který se při sběru borůvek ztratil v Jeseníkách. Pátrala po něm horská služba i policie, nakonec se ozval z Krnova. Při noční cestě z hor do „civilizace“ ušel více než 40 kilometrů!
 

17. července 2021

Den Horské služby v Loučné nad Desnou a návštěva premiéra Andreje Babiše

V sobotu 17. července 2021 se v zámeckém parku v Loučné nad Desnou uskutečnil Den s Horskou službou, kde proběhly ukázky práce horských záchranářů, soutěže pro děti i další zajímavé atrakce (Den HS v Jeseníkách se nad očekávání vydařil | Tiskové zprávy | Horská služba ČR (horskasluzba.cz).

Den Horské služby kromě místních a regionálních zástupců samosprávy, kteří akci podpořili, navštívil i předseda vlády ČR Andrej Babiš a předsedkyně správní rady Horské služby a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.  Oba se svým doprovodem také vydali ke kapličce, aby uctili památku obětí jesenických hor. 

Skupinu na místě přivítal zakladatel Památníku pan Karel Švéda, který představil jeho historii i jeho význam pro všechny návštěvníky hor bez ohledu na jejich pohlaví, národnost či politickou příslušnost.  

Premiér i paní ministryně se pak zapsali do návštěvní knihy a panu Karlu Švédovi poděkovali za jeho  dosavadní iniciativu.

 

..

15. května  2021

I aktivní sportovci se nemusí vždy vrátit bez úhony domů

Velmi složitý transport zraněného 29 letého muže z nepřístupného terénu mají za sebou horští záchranáři z Jeseníků. Muž si  při výletě v údolí Bílé Opavy poranil koleno. Zranění mu znemožnilo jakýkoliv pohyb a bylo nutné ho co nejdříve dostat do nemocnice. Přesun zraněného muže k transportnímu vozu z místa, kde došlo ke zranění,  byl velmi obtížný  a složitý terén záchranáře opravdu hodně  potrápil. Velkou pomoc jim proto přinesla náhodná přítomnost  dvou vojáků, kteří tou dobou byli v Jeseníkách na rehabilitačním pobytu a kteří jim se záchranou zraněného velmi pomohli.

Vždy buďte připraveni na možné nesnáze. Pokud možno choďte na horské túry minimálně ve dvou! 

Více na: Velmi složitý transport z údolí Bílé Opavy | Aktuality | Horská služba ČR (horskasluzba.cz)

 

 

 

2. března 2021

Pojďte s námi do přírody!

To je nová iniciativa Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Ukazuje, že letošní dovolenou lze příjemně strávit také při výletech naší krajinou!

Níže uvedená stránka přináší výběr zajímavých tipů na výlet do chráněných krajinných oblastí i do jiných chráněných území. Příroda je v nich zachovalá a rozmanitá také proto, že je o ni pečlivě staráno:

Pojďte s námi do přírody (arcgis.com)

1. února 2021

Dispečink Horské služby v Jeseníkách přijal výzvu na záchranu skialpinistky, která si poranila dolní končetinu.

Dva skialpinisté středních let (žena s mužem) lyžovali ve volném terénu na okraji lavinového katastru Velkého kotle v Jeseníkách. Nejenom, že riskovali svoje životy, ale i životy záchranářů.

Vzhledem k podmínkám a nemožnosti rychlého transportu zasahující členové Horské služby požádali o spolupráci Leteckou záchrannou službu. Kvůli nedostupnosti vrtulníku v Ostravě a Olomouci musela přiletět z Hradce Králové.

 

zdroj: Záchrana skialpinistky ve Velkém Kotli | Aktuality | Horská služba ČR (horskasluzba.cz)

17. ledna 2021

Jeseníky varují: Nebivakujte v extrémních podmínkách!

Zimní bivakování je oblíbený způsob adrenalinového vypětí. V extrémních podmínkách je to také ale i projev nerozvážného chování často doprovázeného nezodpovědným přístupem k nebezpečí, které zúčastněným hrozí, a také k práci členů Horské služby, kteří pak postižené zachraňují. Více na: Jeseníky varují: Nebivakujte v extrémních podmínkách! | Tiskové zprávy | Horská služba ČR (horskasluzba.cz)

15. ledna 2021

Pád laviny s tragickým koncem

Kolem jedné hodiny odpolední sjela v oblasti Velkého kotle lavina, která zasypala jednoho ze tří alpinistů, kteří se tam zrovna pohybovali.
Pohyb je ale v této lokalitě zakázaný, v zimním období právě z důvodu možného uvolnění laviny. Pád této laviny bohužel způsobil smrt člověka. Více na:  Pád laviny s tragickým následkem | Tiskové zprávy | Horská služba ČR (horskasluzba.cz)

11. června 2022

Nátěr Památníku