Horská služba v Jeseníkách

Horská služba (HS) je speciální záchrannou organizací pro poskytování první pomoci v horském prostředí, svou činností vytváří podmínky pro bezpečný pobyt a pohyb návštěvníků hor. Vyhledává zbloudilé a ztracené turisty. Je vybavena a vyškolena pro transport zraněných v exponovaném terénu včetně transportu v podvěsu za pomocí vrtulníku. Disponuje terénními vozidly a čtyřkolkami, sněžnými skútry a v neposlední řadě zkušeným týmem profesionálních a dobrovolných záchranářů. Horská služba je začleněna do integrovaného záchranného systému.

HS Jeseníky působí na rozloze cca 1200 km2, která se rozkládá na části území třech krajů. V zimním období je zajištěna nepřetržitá služba ve střediscích Karlov pod Pradědem, Ovčárna, Červenohorské sedlo, Ramzová a Dolní Morava.

O víkendech je nepřetržitá služba rozšířena o střediska Skřítek a Staré Město pod Sněžníkem. Ročně ošetří 900 až 1000 úrazů. Na tomto počtu se převážnou měrou podílí úrazy v zimním období, způsobené hlavně na sjezdových tratích. Dle dlouhodobých statistik v jesenických horách průměrně dva lidé na následky zranění zemřou. Horská služba ročně vyhlašuje několik záchranných pátracích akcí v terénu.

Pomoc Horské služby lze zajistit jak osobně na stanicích, tak prostřednictvím telefonních čísel jednotlivých stanic. 

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob pro případ pomoci zraněnému je využití čísla:                                                                   +420 1210     nebo     +420 724 813 296

HS se dovoláte i přes linky 155 nebo 112.

 

 

11. června 2022

Nátěr Památníku